Nieruchomości uznawane są za najpewniejszą formę inwestycji. Bez względu na sytuację na rynku, zawsze można liczyć na to, że posiadane mieszkanie nie straci na wartości. Wręcz przeciwnie, już od wielu lat notuje się stopniowy wzrost cen za mieszkania. Oznacza to, że ich sprzedaż staje się opłacalna. Na drodze do zysku stoi jednak jedna przeszkoda, jaką jest podatek od sprzedaży mieszkania.
Kiedy należy zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania?
Podatek od sprzedaży mieszkania nie jest podatkiem, który obowiązuje w każdej sytuacji. Wiele bowiem zależy od tego w jakich warunkach odbywa się transakcja sprzedaży. Według prawa polskiego, podatek taki musi zapłacić każdy, kto sprzedaje mieszkanie przed upływem pięciu lat podatkowych od momentu jego zakupu. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na różnicę między tym czym są lata podatkowe, a lata kalendarzowe. Jeżeli jednak po 5 latach podatkowych ktoś postanowi pozbyć się swojego mieszkania, nie musi się obawiać, że część zysku przejdzie na podatek.
Oprócz tego podatek nie muszą płacić osoby, które sprzedają mieszkanie za kwotę równą lub niższą niż jego cena nabycia. Dużo osób usiłuje manipulować cenami szybko sprzedawanych mieszkań, tak aby uniknąć płacenia podatku. Jednakże warto wiedzieć, że jest to karalne prawnie i kończy się przymusem zapłaty, a także drogim mandatem.
Jak obliczyć ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania?
Jeżeli jednak ktoś postanowi sprzedać swoje mieszkanie przed upływem 5 lat od jego zakupu, musi pamiętać o tym, aby odprowadzić odpowiednią kwotę ze sprzedaży na podatek.
Podatek ten według prawa polskiego wynosi 19%. Jest to zatem jeden z bardzo wysokim podatków, które z założenia ma zniechęcać do manipulowania rynkiem nieruchomości. Celem jest bowiem zapewnienie, że nikt nie kupuje mieszkań tylko po to, aby je bardzo szybko sprzedać o zawyżonej cenie. Tym samym można łatwo wywnioskować, że wspomniane wyżej 19% dotyczy dochodu, jaki się robi na sprzedaży. Zatem cała kwota danej transakcji sprzedaży mieszkania nie ma tak naprawdę znaczenia. Liczy się tylko różnica pomiędzy tym za ile kupiło się mieszkanie i za ile się je sprzedało. Dochód ten należy dodatkowo obniżyć o koszty takie jak opłata za korzystanie z usług pośrednika nieruchomości czy też koszty prac remontowych. Dopiero z pozostałej kwoty oblicza się 19% i tę część należy wysłać od Urzędu Skarbowego, aby podatek został odpowiednio rozliczony. Jak zatem widać, sprzedaż mieszkania jest obarczona wieloma formalnościami, których trzeba dopilnować, aby transakcja przebiegła bezproblemowo.